CSS [ 01 – Giriş ]

Cascading Style Sheets

Cascading Style Sheets (Basamaklı Stil Şablonları ya da Basamaklı Biçim Sayfaları, bilinen kısa adıyla CSS), HTML‘e ek olarak metin ve format biçimlendirme alanında fazladan olanaklar sunan bir Web teknolojisidir.

İnternet sayfaları için genelgeçer şablonlar hazırlama olanağı verdiği gibi, bağımsız olarak harflerin stilini, yani renk, yazı tipi, büyüklük gibi özelliklerini değiştirmek için de kullanılabilir. Bu tekniğin en önemli özelliği kullanımındaki esnekliktir.

Bir Web sayfası içerisinde birbiriyle uyumlu birkaç renk ve birkaç yazı tip kullanılır ve bunları her sayfada ayrı ayrı tekrar belirtmek yerine CSS yardımıyla bir sefer tanımlayıp bütün Web sayfalarında ortak olarak kullanılabilir. Böylece sayfaların hafızadaki boyutu epey küçüldüğü gibi güncelleme yapmak da kolaylaşır.

 

CSS Giris

CSS eğitiminde bir defada birden fazla Web sayfalarınin tarz ve düzeni kontrol etmek için CSS kullanmayı öğreneceksiniz.

 

CSS den once Bilmeniz Gerekenler

  • HTML / XHTML

 

CSS nedir?

  • CSS açılımı C ascading S tyle S heets
  • HTML ogelerinin nasil stillenecegini ayarlamaya yarar
  • Dış Style Sheets ilen degisik parcalari kayit edebilirsiniz.
  • Disarida Style dosyalarini CSS uzantisinda kaydedilir.

 

<h1> baslik </ h1> veya

<p> Bu bir paragraftır. </ p>

Etiketleri <font> gibi, ve renk özellikleri HTML 3.2 özellikleri eklendi

bu eklentiler web gelistiricileri icin bir kabusa donusmekteydi sebebi; yazi tipi ve renk bilgileri gibi bazi bilgiler sayfa boyutlarini ve agirliklarini artirdi.

Bu sorunu çözmek için, World Wide Web Konsorsiyumu (W3C) CSS i yarattı.

Bugun butun tarayicilar CSS destegi sunmaktadirlar.

 

CSS nasil tanimlanir?

Stiller harici. Css dosyalarına kaydedilir. Harici stil sayfaları sadece tek bir dosya düzenleyerek, bir Web sitesindeki tüm sayfaların görünümünü ve düzenini değiştirmemize yaramaktadir!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *