HTML [ 01 – Giriş ]

Zengin Metin İşaret Dili (İngilizce Hyper Text Markup Language, ks. HTML) günümüzde İnternet üzerinde veri paylaşımı için kullanılan en yaygın metin tabanlı dildir. Dilin son sürümü HTML5‘tir.

HTML, bir programlama dili olarak tanımlanamaz. Zira HTML kodlarıyla kendi başına çalışan bir program yazılamaz. Ancak bu dili yorumlayabilen programlar aracılığıyla çalışabilen programlar yazılabilir. Programlama dili denilememesinin nedeni tam olarak budur. Temel gereği yazı, görüntü, video gibi değişik verileri ve bunları içeren sayfaları birbirine basitçe bağlamak, buna ek olarak söz konusu sayfaların web tarayıcısı yazılımları tarafından düzgün olarak görüntülenmesi için gerekli kuralları belirlemektir.

HTML, W3C tarafından standartlaştırılmaktadır. Html, “tag” ismi verilen çeşitli başlıklardan oluşur. Aşağıdaki örnek bu taglar kullanılarak yazılmıştır.

Web kavramı, CERN’de bir bilgisayar programcısı olan Tim Berners-Lee‘nin HTML adlı bilgisayar metin dilini bulup geliştirmesiyle başlamıştır.

Tarihi

1980 yılında CERN‘de görevli olan Tim Berners-Lee, CERN araştırmacılarının bilgilerini ve dökümanlarını birbirleriyle paylaşabilmeleri için bir sistem olması gerektiğine inanıyordu. Bu yüzden prototip olarak ENQUIRE isimli sistemi önerdi.1989 yılına gelindiğinde internet tabanlı sistemin ilk temellerini yine aynı isim Tim Berners Lee attı.1990 yılında HTML işaretleme dilini geliştirmesinden sonra World Wide Web(WWW) sistemini kurmuştur. Bu şekilde CERN’de bilgi paylaşımını kolaylaştırma amacı doğrultusunda ortaya çıkan HTML günümüzde hayatımızın vazgeçilmezi olan internetin başlıca temelini oluşturmuştur.

 

HTML nasil calisir

HTML Etiketleri;

Etiket, HTML dosyasında kullanılan komutlara verilen addır. HTML içinde kullanılan tüm etiketler “<” işareti ile başlar ve “>”ile biter.

Tüm HTML dosyaları <html> etiketi ile başlayıp </html> etiketi ile son bulur. Bunun yanında <html> etiketi ile <HTML> etiketi arasında hiçbir fark yoktur.

<html> </html>

HTML dosyaları temel olarak iki bölümden oluşur. Bunlar HEAD (Başlık) ve BODY (Gövde) kısımlarıdır. Başlık kısmında ziyaretçiye görünmeyen, sayfa hakkında tanımlayıcı bilgiler bulunur. Gövde kısmı ise web sayfamızın ziyaretçiye görünen kısmını yani asıl kısmını oluşturur.

<html>

<head>

….. head icerigi

</head>

<body>

…. Body icerigi Sayfanin butun icerigi buradadir.

Ziyaretçiye görünen herşey bu etiketin yorum alanında tanımlanır.

</body>

</html>

Body nin bazi bilsenleri vardir.

Body etiketinin bileşenleri :
text = “renk” Sayfanızdaki yazıların rengine renk ile belirtilen değeri verir.
link = “renk” Sayfanızdaki bağların rengine renk ile belirtilen değeri verir.
vlink = “renk” Sayfanızdaki ziyaret edilmiş bağların rengine renk ile belirtilen değeri verir.
alink = “renk” Sayfanızdaki aktif bağların rengine renk ile belirtilen değeri verir.
bgcolor = “renk” Sayfanızın arka plan rengine renk ile tanımlı değeri verir.
background = “resim_dosyası” Eğer arka planda sade bir renk değil de bir resim kullanmak istiyorsanız,resim_dosyası kullanacağınız resmin adını temsil eder.

<title> </title>

Sayfamızın başlık bilgisi bu etiket altında yer alır. Bu etiket head etiketi içinde kullanılmak zorundadır.

<head>
<title>Merhaba Ilk HTML Sayfam</title>
</head>
Ornek bir html sayfasi olusturalim;



ilk sayfam




Merhaba!!


One comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *