HTML [ 11 – Media ]

Multimedia Nedir?

Media Ornekleri: Resimler, muzik, ses, video, kayitlar, filmler, animasyonlar, ve daha fazlasi.

Tarayici Destegi

Ilk internet tarayicisi sadece yazi destegi saglamaktaydi, ve bu destek sadece tek renkle sinirliydi.

Daha sonra gelen tarayicilar renk,metin sekilleri ve resim desteklerini eklediler.

Ses,animasyon ve video destekleri bazi tarayicilarda dahili olmakla birlikte bazilari ekstra yardimci programlara ihtiyac duyarlar (eklenti – plug in).

Multimedia Formatlari

Multimedia cesitleri (ses ve video gibi) media dosyalarinda saklanirlar.

Hangi media tipinde kayitli olduklarini bulmak icin en kolay yol dosya tipine .uzantisina bakmaktir.Ornegin eger tarayici .htm yada .html dosyasini acmaya calisirsa bunun HTML sayfasi oldugunu anlar.

Bunun gibi resimlerde .gif ,png ve ,jpg gibi uzantilara sahiptirler.

Ayrica bazi diger media formatlari : .swf  .wav  .mp3 ve .mp4 gibi.

Video Formatlari;

pic_video                   MP4 yeni sayilabilecek video formatidir. youtube tarafindan ve HTML5 tarafindan desteklenmektedir.

Format Dosya Aciklama
AVI .avi AVI (Audio Video Interleave) Microsoft tarafından geliştirilmiştir. AVI, Windows çalışan tüm bilgisayarlar tarafından ve en popüler web tarayıcıları tarafından desteklenmektedir.
WMV .wmv WMV (Windows Media Video) Microsoft tarafından geliştirilmiştir. WMV Internet üzerinde yaygın biçimdir, ancak yüklü ekstra (ücretsiz) bileşeni olmadan olmayan Windows bilgisayarında çalınamaz.
MPEG .mpg
.mpeg
The MPEG (Moving Pictures Expert Group) biçimi İnternet üzerindeki en popüler biçimidir. Bu çapraz platform ve tüm büyük tarayıcılar tarafından desteklenmektedir.
QuickTime .mov QuickTime Apple tarafından geliştirilmiştir. QuickTime Internet üzerinde ortak bir biçimdir, ama QuickTime filmleri yüklü ekstra (ücretsiz) bileşeni olmayan bir Windows bilgisayarında çalisamaz
RealVideo .rm
.ram
RealVideo Real Media tarafından geliştirilmiştir. RealVideo düşük bant genişliği ile video (online video, internet TV) akışı sağlar.Dusuk bant genisliginde Kalite azalir.
Flash .swf
.flv
Flash, Macromedia tarafından geliştirilmiştir. Flash oynatmak için ekstra bir bileşeni gerektirir. Bu bileşen, tüm büyük tarayıcılar ile önceden yüklenmiş olarak gelmektedir.
MP4 .mp4 Mpeg-4 (MP4) Yeni bir formattir. YouTube MP4 kullanılmasını önerir.

Ses Formatlari;

MP3 en son sıkıştırılmış ses bicimidir.

Format Dosya Aciklama
MIDI .mid
.midi
MIDI (Musical Instrument Digital Interface) synthesizer ve PC ses kartları gibi elektronik müzik cihazları için bir biçimdir. MIDI dosyalarını ses içermeyen, ancak dijital müzik talimatları (notlar) bu elektronik (bilgisayarınızın ses kartı gibi) tarafından çalınabilir.MIDI dosyalarını sadece talimatlar içerdiğinden, onlar son derece küçüktür.
MP3 .mp3 MP3 dosyasi aslında MPEG dosyalarının ses parçasıdır. MPEG aslında Moving Pictures Experts Group tarafından video için geliştirilmiştir. MP3 müzik için en popüler biçimidir.Kodlama sistemi, yüksek kalitesi ile iyi sıkıştırma saglar ve birleştirir.
RealAudio .rm
.ram
RealAudio Real Media geliştirilmiştir. Bu (internet radyo, online müzik) düşük bant genişliği ile ses akışı sağlar.
WAV .wav WAVE (more known as WAV) IBM ve Microsoft tarafından geliştirilmiştir. WAV, Windows, Macintosh ve Linux işletim sistemleri ile uyumludur.
WMA .wma WMA (Windows Media Audio), MP3 kalitesinde karşılaştırır ve iPod dışında, çoğu oyuncu ile uyumludur. WMA dosyalarını internet radyo veya on-line müzik kullanım için pratik kılan veri sürekli  akış halindedir.

HTML Yardimcilari (Plug-ins / Eklentileri)

Bir yardımcı uygulama ,tarayıcının standart işlevselliğini genişleten küçük bir bilgisayar programıdır.

Eklentiler Web sayfasina <object> yada <embed> tag lari ilen dahil edilirler.

QuickTime – WAV Audio Calistirma;

QuickTime – MP4 Video Oynatma;

Adobe Flash Player – SWF Video Oynatma;

Windows Media Player – WMV Movie Oynatma;

Eklenti Referans;http://www.w3schools.com/html/html_object.asp

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *