JDK Kurulumu

Java Geliştirme Paketi (JDK) işletim sisteminizle birlikte kurulu gelmemektedir. Bu nedenle, önce bilgisayarımıza JDK’yı kurmamız gerekiyor. Farklı bir sebepten ötürü JDK’yı daha önce kurmuş olsanız bile,  yeni sürümü kullanmanızı öneririz. Anlatımda verilen kodlar, JDK’nın güncel her sürümünde aynı şekilde çalışacaktır.

Buradan JDK indirme sayfasına ulaşalım.

Aşağıdaki ekran görüntülerinde belirtildiği gibi, sayfada önce JDK indirme düğmesine bastıktan sonra lisans koşullarını kabul ederek, işletim sistemimize uygun JDK sürümünü indiriyoruz. Bu anlatımda Windows 32 bit sürümü (x86) esas alındı, ancak sizin bilgisayarınızın işletim sistemine uygun indirme bağlantısını seçmeniz gerekiyor.

İşletim sisteminiz 64 bit ise, ilgili bağlantıdan JDK’nın 64 bit sürümünü indirmenizin daha yararlı olacağını hatırlatmakta fayda var.

jdkkur_01

2a

3a

NOT: JDK kurulumu sırasında varsayılan ilerleme yollarını takip etmeniz, kurulumun sonraki anlatımlardaki sıraya uygun şekilde ilerleyebilmesi için önemlidir. Bu yüzden ilk kez kurulum yapacakların, JDK kurulumunu varsayılan şekilde, dosya kayıt yerlerini değiştirmeden yapmaları önerilir.

 

Sisteminizin Kaç Bit Olduğunu Nereden Bulacaksınız?

Windows 7 kullanıcıları Denetim Masası > Sistem ve Güvenlik > Sistem yolunu takip ederek, aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi bu durumu kontrol edebilirler:

windows7bitcheckk

 

Windows 8 kullanıcıları Denetim Masası > Sistem ve Güvenlik > Sistem yolunu takip ederek, aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi bu durumu kontrol edebilirler:

windows8bitcheck

Linux kullanıcıları ise Terminal’de

getconf Long_BIT

komutunu yazarak bu durumu kontrol edebilirler:

linuxbitcheck

 

Referans ; https://gelecegiyazanlar.turkcell.com.tr/konu/android/egitim/android-101/java-gelistirme-paketinin-kurulumu-jdk

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *